Palety

Palety jsou nejčastěji používaným nosičem, který slouží k přepravě zboží, a který je skladován ve skladovacích regálech. Nejrozšířenějším druhem palety je dřevěná paleta, i když v poslední době jsou stále víc rozšířené plastové palety, které mohou být vyrobené z recyklovaných materiálů. V některých průmyslových odvětvích jsou používané hlavně kovové palety. Ve srovnání s jinými druhy jsou tyto palety daleko víc odolnější, ale z druhé strany jsou těžší a vyžadují větší finanční náklady.

Při výběru nejvhodnějšího druhu palet do skladu, se je třeba řídit nejen materiálem, ze kterého jsou vyrobené, ale také jejich rozměrem. V závislosti na charakteristice výrobku, systému skladování nebo předpisech, které platí v daném státě, může být více upřednostňovanou volbou použití konkrétního druhu palety. Například v Evropě je nejčastěji používaným druhem palety tzv. euro paleta, jejíž standardní rozměry jsou 1200 mm na délku a 800 mm na šířku. Její výhodou je skutečnost, že je bez problému použitelná v případě každého skladovacího systému.

Standardizace v rámci rozměrů euro palety umožňuje také optimalizovat její kapacitu, protože jsou násobkem rozměrů standardních skříňových kontejnerů.

 

Standardní paleta

 • Spojování výrobků do větších nákladových jednotek

  Spojování výrobků do větších nákladových jednotek umožňuje snížení počtu potřebných pohybů, které je třeba provést se zbožím. Nejčastěji používanými nosiči pro jejich skladování jsou palety a kontejnery.

 • Dřevěné palety

  Dřevěné palety jsou nejčastěji používaným druhem palet ve skladech. Na trhu je dostupných mnoho modelů, které se mezi sebou liší rozměry a konstrukcí.

 • Kovové palety

  Kovové palety jsou nejčastěji používány v automobilovém průmyslu a v hutnictví.

 • Plastové palety

  Ve srovnání se dřevěnými paletami mají plastové palety řadu výhod (menší hmotnost, snadnější čištění), ale také nedostatky, které je třeba předem důkladně zvážit.

 • Euro paleta (rozměry a vlastnosti)

  Evropská norma UNE-EN 13698-1 (její česká verze je: ČSN EN 13698-1) určuje konstrukční požadavky, na základě kterých byla zavedena euro palety s rozměry 1200 x 800 mm.