Jak správně připravit palety k přepravě?

V tomto článku se soustředíme na vysvětlení jednoho ze základních prvků vhodného skladování zboží, čili otázky, jak správně připravit palety k přepravě. Správné uložení zboží na paletě je velmi důležité, protože umožňuje předcházet převrácení nákladu. Standardizace palet a kontejnerů je výhoda, která umožňuje optimalizaci způsobu tvorby nákladových jednotek, protože skříňové kontejnery je možné položit jeden na druhéma tím pádem co nejlépe využít dostupný prostor.

Správné uložení kontejnerů na paletách je nezbytné pro zajištění stability celého nákladu. Z toho důvodu jsou, za účelem správného využití plochy palet, vyráběné spíše lepenkové kontejnery, jejichž rozměry jsou celočíselnými děliteli rozměrů 1200 a 800 mm (rozměry euro palety).

Uložení kontejnerů na paletách obvykle splňuje jedno ze dvou níže uvedených hledisek.

 

Pro správnou přípravu palet k přepravě je možné zboží, které se na nich nachází, uložit se střídavým proložením

Pro správnou přípravu palet k přepravě je možné zboží, které se na nich nachází, uložit se střídavým proložením.

Jinou metodou správné přípravy palety k přepravě je uložení zboží do stohu

Jinou metodou správné přípravy palety k přepravě je uložení zboží do stohu.

 

 

V prvním případě má použitý kontejner rozměry 400 x 200 mm a ve druhém má rozměry 400 x 300 mm. Oba rozměry jsou celočíselnými děliteli rozměrů 1200 a 800 mm, takže využití prostoru je maximální.

První způsob uložení kontejnerů je stabilnější, protože tyto jsou střídavě proložené. V takovém případě je doporučováno ovinutí celku plastovým pásem nebo smršťovací folií. Ale pokud jsou kontejnery uloženy do stohu, je takové ovinutí nutné.

Je třeba si uvědomit, že vrstvy mohou mít bok nebo určenou polohu nebo volné prostory, v závislosti na rozměrech kontejnerů.

Příklady uložení zboží na paletě

Příklady uložení, které vytváří nákladové jednotky, pomocí střídavě proložených vrstev balení, jejichž rozměry jsou celočíselnými děliteli rozměrů palety.

I přes ovinutí zboží fólií dochází poměrně často během přepravy a překládky palet k jeho naklonění. Ve výsledku dochází ke zvětšení rozměrů nákladové jednotky, obvykle v její horní části. Dále je prezentováno několik možných případů:

 

Správné uložení zboží na paletě

Správné uložení zboží na paletě.

Naklonění na stranu

Naklonění na stranu.

 
Tvar vějíře

Tvar vějíře.

 Konvexní (vypouklý) tvar

Konvexní (vypouklý) tvar.

 

 

V případě , že používané kontejnery mají rozměry, které nejsou celočíselnými děliteli rozměrů palety (na které jsou ukládané), mohou nastat dvě situace.

Kapacita palety se může zmenšit, jak je to znázorněno na následujícím příkladu:

Kapacita palety se zmenšuje, pokud mají kontejnery rozměry, které nejsou celočíselnými děliteli rozměrů palety

Rozměry vrstvy kontejnerů mohou být větší než rozměry palety. V takovém případě je třeba mít tuto skutečnost na zřeteli a vhodně navrhnout umístění palety se zohledněním dostatečně velkého prostoru.
Rozměry vrstvy kontejnerů mohou být větší, než jsou rozměry palety

Další články v této kapitole

Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Manual-almacenajebanner
Template Key:
Missconfigured or missplaced portlet, no content found
Dynamic Content: false
Master Name: Banner-Software-Solutions
Template Key: